Isı Yalıtım Sıvası Hakkında

 Isı yalıtım sistemleri;

 Isı yalıtım sistemlerinin artık oldukça yaygın bir hale geldiğini biliyoruz.  Duvarlarda ısı yalıtım sistemleri ve bu sistemlerde ne tür malzemeler kullanılmaktadır?

Öncelikle duvarlarda ısı yalıtımları meydana getirmek için 3 ayrı yöntem kullanılmaktadır.

Üç ayrı yöntemde istenilen bir şekilde uygulama altına alındıklarında etkili sonuçlar alınmaktadır.

  • Bunlardan ilki panel çeşitleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Panel çeşitlerinin yerinde kullanılması ile etkili çözümlerin meydana getirildiği bu uygulamalarda, expanded polistren levhalar ve ekstrüde polistren levhalar kullanılmaktadır. Ayrıca taş yünü kaplamalarda yine duvarlarda ısı yalıtım yapılması açısından önemli bir konumda yer almaktadır.
  • Uygulamalardan ikincisi ise yeni yöntemlerden biri olan ısı yalıtım sıvalarıdır. Isı yalıtım sistemleri kaba sıva dahilinde yapılarda uygulama altına alınmakta ve ısı yalıtım sıvalarının yapılmasının ardından mantolama gibi durumlara ihtiyaç duyulmamaktadır. Bunun yanında genelde kat maliklerinin anlaşamadığı mantolama giderleri konusunda ısı yalıtım yaptırmak isteyen bir kişi istediği gibi ısı yalıtım sıvasını dairesinde konuşlandırabilmekte ve yüzde 25 ya da 30 oranlarında bir yakıt tüketimi sağlayabilmektedir.

Ayrıca, mantolamanın yapılamadığı diğer durumlardan biri de genelde eski binalarda ortaya çıkmaktadır. Mimari olarak mantolama gibi bir kalınlığın bina dışında konuşlandırılmasına izin verilmemesi yine ısı yalıtım sıvalarının ön plana çıkmasını sağlamaktadır.

  • Diğer yandan duvarlarda ısı yalıtım sistemlerinin oluşturulmasında ısı yalıtım boyaları da etkili olmaktadır. Isı yalıtım boyaları NASA tarafından geliştirilen bir teknoloji ile gün yüzüne çıkmıştır. Yapılarında likit seramik kürecikler yer almakta ve bu kürecikler sayesinde ısı reflekte edilmektedir. Bu nedenle ısı yalıtım boyaları da duvarlarda yapılmak istenen ısı yalıtım sistemleri konusunda etkili bir ısı yalıtımı sağlamaktadır.